Jaki prezent wybrać, czyli świąteczny zawrót głowy. 13 książkowych propozycji prezentowych już dla kilkulatków.

Nie ma prezentów idealnych, ale dlaczego nie mogą być praktyczne, ciekawe, ładne, dopasowane do charakteru i wieku naszych dzieciaków. Wszystkie te kryteria spełniają propozycje, które chciałabym przedstawić w tym poście, a które ostatnio są naszymi prezentami na różne okazje.

Kiedy w ubiegłym roku zastanawiałam się nad świątecznymi upominkami dla moich dzieci, zobaczyłam jak wiele mają niepotrzebnych „gadżetów”, z których nie korzystają wcale, albo czasami. Natomiast grupa zabawek, towarzyszących im prawie każdego dnia jest bardzo skromna i są one niezmienne już od dłuższego czasu (nawet nie są w stanie zasnąć, jeśli nie wiedzą, gdzie znajdują się te przedmioty). Do tego grona należą również książki, które cieszą dziewczynki i zwracają ich uwagą niemal codziennie. Wyciągając wnioski postanowiłam, że nie chcę, aby świąteczny upominek był kolejnym gadżetem do kolekcji, ale wzbogacającym i rozwijającym, a takim może być przede wszystkim KSIĄŻKA.

W konsekwencji chce Wam zaproponować 13 pozycji książkowych będących doskonałym rozwiązaniem w ramach prezentu na różne okazje, także zbliżających się świąt. Tytuły, jakie wymienię to super propozycja już dla kilkulatków (moje dzieciaki zasłuchują się w te opowieści i co więcej bardzo szybko je zapamiętują, dzięki świetnie skonstruowanej treści), dlatego z całego serca polecam.

 

1. Tappi z Szepczącego Lasu

Opowiadania o przesympatycznym Wikingu, który mieszkając w starej Chacie z reniferem Chochotkiem, każdego dnia mierzy się z nie lada zadaniami. Towarzyszą mu inni mieszkańcy lasu, którzy także noszą niebanalne imiona. Świetne propozycje już dla małych dzieci, ponieważ zostały one napisane w formie krótkich opowieści doskonałych na kilkunastominutowe popołudniowe „sesje czytelnicze”.

 

2. Książki o małych rzeczach, które gdy zmienimy perspektywę stają się duże

Fantastyczne propozycje, także już dla kilkulatków (jednak na pewno można je w celach edukacyjnych wykorzystać dla starszych dzieci), pokazujące jak zmienia się świat kiedy pozwolimy sobie na coś zupełnie nowego, być może ryzykownego, ale niezwykle uwalniającego. Dla mnie to książki z serii „wychowanie przez czytanie”, niezwykle otwierające oczy nie tylko dzięki rewelacyjnym ilustracjom, ale przede wszystkim przedstawionej treści.

 

3. „Nowoczesne” atlasy o zwierzętach i ich ewolucji dla „małych” biologów

Piękne ilustracje, rewelacyjna szata graficzna, treść zaproponowana w wyszukany sposób, a to wszystko zapisane językiem dostępnym dziecku. Jeśli Twój kilkulatek interesuje się zwierzętami, ich ewolucją, rozwojem, zwyczajami, to są książki idealne dla niego w ramach okazjonalnego prezentu.

 

3. „Wojny dorosłych, historie dzieci”, znakomita seria dla małych historyków

To zaledwie trzy z wielu tytułów książek z tej serii. Podobnie, jak wcześniejsze propozycje, pozbawione są kiczowatych ilustracji, a zaopatrzone w bardzo emocjonalne grafiki. Treść mówiąca o wojnie i przyniesionym przez nią cierpieniu, jest podana w przystępny sposób, bez nachalności, ale w szczerości. Dlatego zaproponowałbym tę pozycję dopiero około 7/8 latkom (choć zdarzają się i czterolatki zasłuchane w te opowieści i proszące o jeszcze), frapujących się historią i czasami przodków.

 

4. „Sam czytam”

< Świetne pozycje dla dzieci uczących się i kształtujących umiejętność czytania. Duże czcionki, atrakcyjne niekrzykliwe ilustracje, ciekawe, humorystyczne historie, to świetny zestaw prezentowy dla małych uczniów.

 

5. „Mali zdobywcy”

Książka, o której teraz mowa, jest skarbnicą wiedzy, na temat ważnych dla świata dzieci perspektyw lub właśnie braku perspektyw w życiu. Bohaterami są często osoby robiące to, co po ludzku niemożliwe, by zaczynało stawać się możliwe, nie tylko dla nich, walczących, ale także dla innych żyjących w wielkim cierpieniu, ale nie mających tyle odwagi by działać. Propozycja dla starszych dzieci ze względu na bezpośredni język i historie, traktujące nierzadko o bardzo trudnych obliczach życia w wielu krajach na Ziemi.

 

6. „Zaopiekuj się mną”, czyli dla małych „przyszłych”, bądź „aktualnych” posiadaczy zwierząt domowych

Seria opowiadań o zwierzętach. O tym z czym wiąże się posiadanie zwierząt w domu i o ich perypetiach. Przyjemny język, ciekawa, nierzadko trzymająca w napięciu fabuła, to prawdziwie piękny prezent dla małych miłośników zwierząt.

 

7. O muzyce

Książki zachwycające pomysłowością, z bardzo charakterystycznymi ilustracjami, które na pewno zachęcą do obserwacji. Pokazują różne oblicza muzyki i miejsca gdzie możemy ją znaleźć. Fantastyczny pomysł na prezent dla małych muzyków, odkrywców i zaciekawionych światem dzieci.

 

8. Rodzinne perypetie

Duża rodzina to rzadkość w dzisiejszym świecie. Jednak jest seria książek prezentująca „zwyczajne” życie dużej rodziny(jeśli życie dużej rodziny można nazwać zwyczajnym). Jednych zniechęci już ilustracjami, które są bardzo specyficzne, ale mogą wydawać się atrakcyjnie humorystyczne, a innych zachęci właśnie dzięki wielości dzieci i prostym opowieściom o „zwyczajnym” życiu.

 

9. Książki o emocjach

Doskonałym pomysłem prezentowym są pozycję pokazujące czym są emocje. Każde dziecko dotyka ich codziennie, wielokrotnie. Zarówno tych miłych, jak i tych trudnych. Dlatego wspólne czytanie i „odczarowywanie” emocji to może być czas niezwykle pozytywnych doświadczeń.

 

10. Komiksy

Jak to się mówi, „dla każdego coś dobrego”. Są bowiem młodzi czytelnicy, którzy już nawet jako starszaki lubią czytać książki z dużą dynamiką obrazu, ilustracji i takie są właśnie komiksy. Mniej tekstu, a więcej obrazu. Wspaniała alternatywa i być może zachętą do czytelnictwa dla „niechętnych książkom dzieciakom”.

 

11. „Moje szczęśliwe życie”

Kolejna seria książek o dziewczynce, której życie jest pozornie proste i przyjemne. Jednak ma za sobą, bądź jeszcze przed sobą, naprawdę trudne doświadczenia. To idealna seria, która pomoże pokazać dziecku, jak różne może być życie człowieka tuż za ścianą.

 

12. Nela i jej świat

Wszyscy już pewnie znają tę małą podróżniczkę? Nie sposób jednak nie wymienić jej książek jako propozycji prezentowej. Te pozytywne „przewodniki podróżnicze” są skarbnicą wiedzy o świecie przyrody, którą dzieci pochłaniają momentalnie, między innymi dzięki prostemu językowi i ciekawej szacie graficznej.

 

13. Święci uśmiechnięci.

Ostatnia propozycja chyba najbardziej wpisuje się w klimat świąteczny, jednak może być także doskonałym prezentem na inne okazje. „Święci uśmiechnięci” to książki napisane wierszem, z poczuciem humoru, przystępnym językiem, oprawione pięknymi ilustracjami, opowiadające historię życia Świętych. Św. Franciszek dla małego Franciszka na Święta, czemu nie?

 

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do wybrania książki zamiast zabawki, tym bardziej, że powyższe propozycje to tylko mały procent bogactwa, które możemy odkryć w księgarniach.

I pamiętajcie Świat Książki honoruje karty „Rodzina Trzy Plus” 🙂

Udanych zakupów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *