Dlaczego ODPOCZYNEK ? – Spotkanie z EKSPERTEM

„Spotkania z EKSPERTEM”, nowy cykl wpisów, który mam nadzieję, będzie WAM pomocny. Może wskaże przestrzeń do refleksji, może ukierunkuje na zmiany, może dostrzeżesz coś do przepracowania, a może odkopiesz „ważne rzeczy” spod sterty AKTUALNYCH spraw.

Dziś, w kontekście wakacyjnym, na tapetę bierzemy

ODPOCZYNEK.

Z pomocą w tym temacie przyszła nam Małgosia, autorka bloga „Korzystamy z natury”. Dzięki swojej determinacji, uważności, zaangażowaniu i wytrwałości pokonała swoje stare przyzwyczajenia i chce dzielić się efektami tej przemiany.

„Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach wiele osób zapomina o ODPOCZYNKU i nie dba o higienę snu. Mamy wiele spraw do ogarnięcia, wiecznie brakuje czasu i ciężko jest znaleźć chwilę na odpoczynek. Jednak każdy człowiek potrzebuje naładować baterie i nie jest w stanie funkcjonować ciągle na pełnych obrotach.

Co ciekawe, często słyszymy o tym, że stres fatalnie wpływa na zdrowie. Ale czy wiesz o tym, że dla Twojego organizmu stresem jest także brak odpowiedniej ilości snu i brak odpoczynku? To jest dla niego totalny szok, z którym nie potrafi sobie poradzić. I kolejną kawą czy energetykiem go nie oszukasz.

Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca. Niewysypianie się i brak odpoczynku wpływa fatalnie na cały nasz organizm. Sen i relaks w ciągu dnia to dwie niezbędne rzeczy do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jeśli chcesz czuć się dobrze, mieć więcej siły, być silniejszym psychicznie to znajdź czas na regenerację zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jeśli jest Ci trudno to zacznij od małych kroków.

#PO PIERWSZE, zacznij kłaść się o 30 min. wcześniej spać, a później o godzinę/dwie?

#PO DRUGIE, spróbuj znaleźć chociaż pół godziny dla siebie w ciągu dnia. Później może trochę więcej. Możesz także poświęcić sobie więcej czasu w sobotę czy niedzielę.

#PO TRZECIE, zadbaj o siebie bez wyrzutów sumienia. Jeśli tego nie zrobisz to będzie Ci ciężko dbać o swoich bliskich.

Wiele osób myli odpoczynek z lenistwem. Wiele osób ma też wyrzuty sumienia i nie potrafi się relaksować. To jest bardzo poważny problem, nad którym warto pracować. Nasz organizm może tak funkcjonować przez jakiś czas. Jednak przyjdzie w końcu moment, kiedy odmówi posłuszeństwa i wszystko się posypie.

ODPOCZYNEK jest dla mnie trudnym tematem, ponieważ dopiero uczę się odpoczywać. Najczęściej, kiedy odpoczywam, mam poczucie zmarnowanego czasu. Jednak wiele rozmów, właśnie z Małgosią, wywarło duży wpływa na moje podejście do relaxu, zresetowania, potrzeby „nicnierobienia”.

Słyszałam od Niej: „Pamiętaj odpoczywaj, bez wyrzutów sumienia.” Dodatkowo zmiana, jaka nastąpiła w jej życiu ( o której mam nadzieję niebawem opowie więcej na Fanpage ), wywróciła je o 180º, oczywiście w pozytywną stronę. Co dalej przełożyło się na ogólny DOBROSTAN. Przekonuje mnie, że odpowiednia higiena codzienności jest NIEZBĘDNA. Wreszcie DOSTRZEGŁAM to i zaczynam wdrażać w życie.

ODPOCZYNEK, CZAS DLA SIEBIE, RESET – to hasła, które wypisałam sobie na przysłowiowej tablicy i robię wszystko, żeby każdy dzień zawierał choć 10 minut takiego czasu.

„Muszę widzieć SIEBIE, żeby widzieć INNYCH.”

A zauważenie potrzeby zwolnienia tempa i powiedzenia STOP, jest jednym z warunków realizacji powyższego zdania.

 

A jak u Was z ODPOCZYNKIEM? Dbacie o niego, a jeśli tak, to jak??

Dajcie znać!!! Inspiracje poszukiwane!!!

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *