Ziemniaczana zapiekanka – szybko i smacznie :)

Bywają takie dni, kiedy zaglądam do lodówki i niestety dostaję „lęku przestrzeni”. Okazuje się, że zostało niewiele produktów, a w domu stado wygłodniałych człowieków. Wtedy kreatywność bierze górę i okazuje się, że wcale nie było tak mało. Rezultaty zaskakują na tyle, że warto je posłać dalej. W taki sposób powstała nasz domowa

zapiekanka ziemniaczana.

Prosta, szybka, NIEMOŻLIWA do zepsucia. Wypróbuj ten przepis, a zobaczysz, że szybko zostanie z Wami na dłużej.

 

SKŁADNIKI:

  • 1,5 kg ziemniaków
  • 2 duże i jedna mała cebula, cebule
  • 3 duże lub 4 małe pomidory malinowe
  • „Przyprawa do dań z ziemniaków” lub czosnek granulowany, pieprz ziołowy, odrobina chilli, bazylia, sól
  • masło klarowane/ inny tłuszcz do wysmarowania naczynia

 

WYKONANIE:

Zawsze takie szybkie dania rozpoczynam od przygotowania piekarnika, który musi się rozgrzać do temperatury 200ºC. Nastawiam piekarnik i biorę się za resztę. Obieram ziemniaki, dokładnie je myję i kroję na plasterki o grubości mniej więcej pół centymetra. Następna w kolejności jest cebula, którą obieram, myję i kroję na piórka (na pół, a potem w plasterki).

Jeśli chodzi o pomidory, najpierw zalewam je wrzątkiem. Zostawiam tak kilka minut i sprawdzam czy skórka sama odchodzi. Jeżeli tak, obieram pomidory i kroję je na plasterki, także o grubości około pół centymetra.

Naczynie żaroodporne natłuszczam, a potem układam warstwami przygotowane produkty. Pamiętając o tym, aby każda warstwa została oprószona przyprawami. Do naczynia wkładam kolejno ZIEMNIAKI, CEBULA, POMIDORY /  ZIEMNIAKI, CEBULA, POMIDORY.

UWAGA!!!

Taka kolejność jest o tyle istotna, że woda, która jest w pomidorach podczas pieczenia skrapla się i spływa w dół, dlatego jest większa szansa na to, że nasza cebula i ziemniaki, będą bardziej kruche i delikatne.

Po przygotowaniu surowych składników w naczyniu, wkładam je do rozgrzanego piekarnika na około 40 minut. Oczywiście sprawa jest bardzo indywidualna i uzależniona także od posiadanego sprzętu, ale generalnie 40/50 minut to wystarczający czas, aby każdy składnik dobrze się upiekł.

Efekt procesów, które zachodzą w naczyniu są niesamowite. To banalne danie serwowane ze świeżymi pomidorami, lub sałatą z dodatkiem fety i suszonych pomidorów – obłędne.  Co więcej, nie tylko pysznie smakuje, ale także ładnie wygląda, nie uważacie???

SMACZNEGO!!!

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *